FACTS ABOUT BADANIE OCT REVEALED

Facts About Badanie oct Revealed

Facts About Badanie oct Revealed

Blog Article

Okulistyka akademicka to część projektu Medycyna Akademicka, którego celem jest ułatwienie dostępu Pacjentom do lekarzy z wiodących ośrodków klinicznych w Warszawie oraz w Polsce. Zachęcamy do korzystania z konsultacji naszych okulistów oraz okulistów dziecięcych w Warszawie.

Zwykle badanie Badanie oct trwa kilka minut. To jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych, która dostarcza obraz struktur oka wysokiej rozdzielczości.

Badanie należy do grupy badań obrazowych. Dzięki niemu lekarz okulista jest w stanie zobaczyć zarówno przednią, jak i tylną część gałki ocznej, w tym znajdującą się z tyłu plamkę żółtą. Dużą zaletą optycznej koherentnej tomografii dna oka jest jej bezinwazyjność, która sprawia, że badanie to może zastąpić wymagającą podanie dożylnego kontrastu angiografię fluoresceinową.

Inne choroby siatkówki, w przypadku których należy wykonać badanie OCT to centralna retinopatia surowicza, retinopatia cukrzycowa, czy dystrofie siatkówki.

Wzrok jest jednym z najważniejszych ludzkich zmysłów, a zaburzenia widzenia w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie oraz naukę lub pracę zawodową. Szybka i pewna diagnostyka umożliwiająca wychwytywanie różnych dolegliwości w możliwie wczesnym stadium pozwala na zastosowanie właściwej terapii, ma więc bardzo duże znaczenie dla zachowania i odbudowania pełni zdrowia.

Optyczną koherentną tomografię dna oka wykonuje się również u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą. Zalecenie to wynika z występującego w wypadku tych pacjentów zwiększonego ryzyka utraty wzroku. Badanie OCT powinno się również przeprowadzić u osób:

Sprawdź, na czym polega i jak długo trwa to bezkontaktowe i bezinwazyjne badanie oczu, zanim odwiedzisz gabinet lekarski. 

OCT może pomóc w identyfikacji zmian w strukturach oka związanych z zapaleniami, takimi jak zapalenie naczyniówki czy zapalenie naskórka.

Uzyskany obraz przenoszony jest na ekran monitora. Lekarz podczas diagnostyki kieruje wiązkę światła na poszczególne obszary oka, ustawiając aparat w odpowiedniej odległości i pod kątem pozwalającym uzyskać optymalny obraz.

Pacjent umieszczony jest przed urządzeniem OCT, które wysyła do oka pacjenta wiązkę światła i odbiera sygnał zwracający. Następnie, na podstawie tych informacji, tworzony jest precyzyjny, trójwymiarowy obraz struktur oka.

Po upływie tego czasu można przystąpić do badania, które trwa od kilku do kilkunastu minut. Badanie OCT trwa więc stosunkowo krótko i nie wymaga skomplikowanych zabiegów.

Potwierdzają to entuzjastyczne opinie użytkowników, otrzymywane nagrody i stale rosnąca pozycja RTVue-100 na światowych rynkach .

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany.

Oprócz tych chorób, OCT jest również wykorzystywany w diagnostyce i monitorowaniu write-upępów w leczeniu centralnej retinopatii surowiczej. To stan chorobowy, który powoduje nagromadzenie płynu pod siatkówką, prowadząc do powstawania małych, nienaturalnych naczyń krwionośnych na dnie oka.

Report this page